Preaload Image

قوانین و مقررات مکتبچی

 1. مکتبچی یک سرویس آموزش آنلاین است که در حال حاضر بر روی نرم افزارهای مهندسی تمرکز دارد. امیدواریم که بتوانیم در آینده ای نه چندان دور شاخه های آموزش های سایت را گسترش بدهیم. در هر شرایطی و هر جایی که محتوای وبسایت ما را استفاده یا مرور کنید، یا روی دکمهٔ عضویت یا عضویت و پرداخت می‌زنید، یا از طریق حساب خود به محتوای خریدنی دسترسی پیدا کنید، این توافق قابل اجرا و نافذ خواهد بود.
 2. قوانین و مقررات مکتبچی ارائه شده در این صفحه، حقوق و الزامات شما را مشخص می‌کند. وبسایت مکتبچی به عنوان بستری است که افرادی که برای یادگیری به وبسایت ما می‌آیند، می‌توانند از محتوای فراهم آمده توسط اشخاصی که برای ما تحت قراردادهایی محتوی تولید می‌کنند، برای خودآموزی استفاده کنند. هر دو دسته کاربر وبسایت محسوب شده و این توافقنامه برای همهٔ کاربران وبسایت است. مدرسان در استخدام مکتبچی نیستند.
 • تبصره ۱: “مدرس”به معنی شخص حقیقی یا حقوقی که برای مکتبچی محتوای آموزشی فراهم آورده‌اید، علاوه بر قبول شرایط ذیل، توافقنامهٔ مدرس را نیز می پذیرد. در هر جا که برای شما به عنوان مدرس، بین این توافقنامهٔ حاضر و توافقنامهٔ مدرس تعارضی پیدا شد، معیار برای توافق ما و شما، توافقنامهٔ مدرس خواهد بود.
 • تبصره ۲: استفاده ی شما از مکتبچی به منزله ی قبول قوانین و مقررات مکتبچی است.

۲٫ مقررات آموزشی

مکتبچی

 1. ممکن است آموزش هایی که در وبسایت مکتبچی موجود است، رایگان بوده یا اینکه برای دسترسی به آن لازم باشد هزینه‌ای را پرداخت کنید. در هر دو حالت لطفا به موارد زیر توجه نمایید:
  1. استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های بیان شده در محتوا، تنها برای استفاده ی شخصی بوده و اگر قصد انتشار آن را دارید، حتما بایستی نام مدرس و وبسایت مکتبچی را به عنوان منبع خود معرفی کنید. هرگونه سرقت از مطالب آموزشی از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد. این موضوع در راستای حمایت از حقوق مولف و مدرس صورت می گیرد.
  2. منابعی که در اختیار‌تان قرار می‌گیرد – اعم از فایل‌های منبع – را می توانید برای استفاده شخصی ویرایش کنید و به کار ببرید، اما اجازه ی بازنشر آن را بدون ذکر منبع (مکتبچی و مدرس مربوطه) از لحاظ شرعی حرام و از لحاظ قانونی خلاف است.
  3. اعتماد شما سرمایه ی ماست. از اینکه با کپی نکردن فایل ها ما را در تداوم ایجاد اشتغال و تولید محتوا یاری می کنید سپاسگذاریم.
 2. دسترسی رایگان شما به منابع اطلاعاتی و آموزش های مکتبچی برای شما هزینه ای ندارد، لیکن ممکن است در راستای درآمدزایی تبلیغاتی در محتوای آموزشی یا سایت در نظر گرفته شود.

۳٫ فروشگاه مکتبچی

مکتبچی

 1. به منظور دانلود محصول خریداری شده، بایستی در حساب کاربری خود وارد شوید. محتوای خریداری‌شده در حساب شما ثبت‌شده است و می‌توانید آن را آنلاین تماشا و یا دانلود کنید. لینک دانلود شما به مدت ۳ روز فعال خواهد بود.
 2. قیمت تمامی محصولات موجود در وبسایت مکتبچی و هر امتیاز در کیف پول شما برحسب تومان (۱۰ ریال ایران) است. شما می توانید محصولی را به صورت مستقیم از طریق درگاه های بانکی ایران خریداری کنید (مخصوص اعضای داخل ایران) و یا با امتیازهای کیف پول خود خرید را انجام دهید (مخصوص اعضای خارج از ایران). امتیاز ها در بسته های ۵۰۰۰، ۲۰۰۰۰ و ۱۰۰۰۰۰ تایی به فروش می رسند. به محض اینکه امتیاز کافی برای خرید محصولی را داشته باشید، گزینه ی پرداخت با کیف پول برای شما نمایش داده خواهد شد.
 3. مکتبچی صرفا فراهم‌کنندهٔ زیرساخت ارائهٔ محتوا برای شما است، و مسئولیت و هزینهٔ تهیهٔ تمامی وسایل و نرم‌افزارهای لازم برای مرور وبسایت، دانلود، و پخش و تماشای فیلم‌ها و فایل‌ها و مواردی از این قبیل، بر عهدهٔ خود شما است.
 4. مجموع محتوای خریداری شده توسط شما مورد بررسی قرار می گیرد. ما برای کنترل این میزان از سیاست های انفورماتیکی خود استفاده می کنیم.

۴٫ اطلاعات حساب کاربری

مکتبچی

 1. شما مجاز نیستید که نام کاربری و رمز ورود حساب خود را در اختیار هیچ کس دیگری قرار بدهید، و یا به کسی اجازه بدهید به حساب شما و محتوای خریداری‌شده دسترسی پیدا کند. شما مسئول تمام استفاده‌ای هستید که از وبسایت و محتوای خریداری‌شده در ارتباط با حساب شما و نام کاربری و رمز ورود شما انجام می‌گیرد. همچنین مسئولیت صحت اطلاعاتی که در حساب خود وارد می‌کنید، تماما با خود شما است.
 2. شما مسئول هستید که نام کاربری و رمز ورود خود را محرمانه نگه دارید، و برای این کار تلاش لازم و معقول را انجام دهید. هر زمان که از استفادهٔ غیرمجاز از نام کاربری، رمز، حساب، یا محتوای خریداری‌شدهٔ شما مطلع گشتید، در سریعترین زمان ممکن بایستی به ما اطلاع دهید.
 3. مکتبچی این اختیار را دارد که در هر زمان، به صلاحدید خود محتوای خریداری‌شده را حذف کند، (مثلا اگر محصول، قدیمی یا منسوخ شده یا نظر کاربران به بی کیفیت بودن آن محصول باشد) یا به دلایل قانونی یا کاری وادار به انجام این کار شویم. چنانچه قصد داشتیم محتوای خریداری‌شده‌ای – به جز متون و کتاب الکترونیک- را حذف کنیم، تلاش معقولی خواهیم کرد تا به شما از طریق ایمیل اطلاع بدهیم، اما این کار بسته به دلیل یا ضرورتِ حذف، همیشه ممکن نخواهد بود.
 4. اگر در دسترسی به حساب یا هر بخشی از محتوای خریداری‌شده به مشکلی برخوردید، لطفا با ماتماس بگیرید.

۵٫ مسدود کردن حساب کاربری

مکتبچی

 1. در هر زمانی که به نتیجه برسیم که شما از این قوانین و شرایط و یا هر قانون دارای موضوعیت، تخطی کرده‌اید، ممکن است دسترسی شما به حسابتان را بسته به صلاحدید خودمان محدود کرده، معلق کرده، یا ملغی کنیم. البته ما در به‌کارگیری این اهرم و گرفتن چنین تصمیمی، معقول و منطقی برخورد خواهیم کرد.
 2. اگر تراکنش پرداخت هزینه توسط عامل پرداخت (که خارج از کنترل ما است) برگشت بخورد، یا دچار مشکلی شود، و همچنین اگر تحت شرایط ذکر شده در این توافقنامه هزینهٔ شما عودت داده شود، ما دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده را معلق یا ملغی خواهیم کرد. اگر به هر دلیلی تراکنش مشکوک و غیرقانونی اتفاق بیافتد، تراکنش‌های انجام‌شده لغو و باطل خواهد شد و ما دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده را معلق یا ملغی خواهیم کرد، و همچنین این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که به صلاحدید خودمان حساب شما را معلق یا مسدود کنیم.

۶٫ استرداد وجه

مکتبچی

 1. اگر به عنوان یادگیرنده از دوره‌ای ناراضی باشید و در طی مدت یک هفته از تاریخ پرداخت برای دسترسی به آن دوره، برای عودت وجه پرداختی برای آن دوره درخواست دهید، چنانچه شرایط خاص مندرج در بند زیر را برآورده کند، مکتبچی، تمامی وجه پرداختی شما برای آن دوره را به شما عودت می‌دهد. در صورتی که این شرایط وجود نداشته باشد، از عودت وجه پرداختی شما معذور هستیم.
 2. به منظور درخواست عودت وجه بایستی شرایط زیر برآورده شده باشد:
  • بیش از ۲۴ ساعت از دانلود محصول آنلاین یا ۳۶ ساعت از دریافت پستی نگذشته باشد.
  • دلایل کافی و واضح فنی برای اشتباه بودن آموزش یا کوتاهی مدرس را به قسمت پشتیبانی فنی محصولات ارسال نمایید. اطلاعات شما به مدرس مربوطه منقل می شود و در صورتی که حق با شما باشد، وجه استرداد می شود.
  • دلیل شما برای درخواست عودت وجه، موجه باشد (مثلا مغایرت طول دوره یا محتوای آن با چیزی که پیش از خرید اعلام شده). تشخیص موجه بودن دلیل درخواست شما تنها با مکتبچی است.
 3. لطفا در نظر داشته باشید که اگر تنها بر اساس صلاحدید و تشخیص خودمان به این باور برسیم که شما از سیاست عودت وجه ما سوءاستفاده می‌کنید، این حق را برای خودمان محفوظ می‌داریم که حساب کاربری شما را معلق یا مسدود یا ملغی کنیم و استفادهٔ کنونی یا آتی شما از خدمات و محصولات مکتبچی را محدود یا مسدود کنیم، بدون آنکه دینی برایمان ایجاد شود.
 4. پس از دریافت درخواست شما برای عودت وجه، طی ۲۴ ساعت کاری با شما از طریق ایمیل یا تلفن برای بررسی علت درخواست تماس گرفته می‌شود. در صورتی که درخواست شما شرایط بالا را داشته باشد و مورد تایید قرار بگیرد، طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری درخواست شما توسط تیم فنی مکتبچی بررسی شده و مجوز شما برای استفاده از آن محتوا لغو می‌شود و محتوای خریداری‌شده که وجه آن عودت داده خواهد شد، از حساب شما حذف می‌گردد.
 5. مکتبچی وجه برگشتی را تنها به حساب امتیاز های شما در وبسایت مکتبچی برخواهد گرداند و نه به حساب بانکی شما. بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری پس از تایید استرداد وجه شما، مکتبچی وجه شما را عودت خواهد داد.
 6. برای درخواست عودت وجه، از طریق بخش تماس با واحد پشتیبانی آموزشی اقدام کنید.
 7. مالکیت محتوا یا مجوز بهره‌بردای از محتوا، متعلق به ما، یا مدرسان و تولیدکنندگان اصلی محتوا می‌باشد. همچنین حقوق طراحی، ترکیب، و نما و حس وبسایت متعلق به ما است. کلیهٔ محتوای موجود در مکتبچی مشمول حقوق مالکیت معنوی و حقوق مؤلف می‌شود.

۷٫ حفظ حقوق مولف

مکتبچی

 1. کسب‌وکار ما، و کسب‌وکار تولیدکنندگان و مدرسان ما، بر پایهٔ مالکیت معنوی است، که شامل حقوق مؤلف نیز می‌شود. ما باید از حقوق مالکیت معنوی خود دفاع کنیم، تا بتوانیم همچنان این بستر و محتواهای فوق‌العاده را برای شما فراهم کنیم. شما با رعایت حقوق مالکیت معنوی، به رشد و توسعهٔ محتوای آموزشی فارسی کمک می‌کنید.
 2. شما با استفاده از وبسایت ما، می‌پذیرید هیچ محتوایی را بازتوزیع نمی‌کنید، کپی نمی‌کنید، تغییر نمی‌دهید، انتقال نمی‌دهید، واگذار نمی‌کنید، نمی‌فروشید، اجاره نمی‌دهید، قرض نمی‌دهید، ویرایش نمی‌کنید، اقتباس نمی‌کنید، و در قالب دیگری قرار نمی‌دهید، و از این محتوا برای هیچ مقصودی که ما مشخصا بیان نکرده‌ایم، استفاده نخواهید کرد. اگر محتوای ما را دوست دارید، به جای آنکه محتوای وبسایت را برای دیگران بفرستید، لطفا دیگران را به استفاده از وبسایت ما تشویق کنید!
 3. علامات تجاری و لوگوهای داخل وبسایت، متعلق به مکتبچی بوده و حق اجازه استفاده از آنها راندارید.

۸٫ تعهدات خاص مدرسان

مکتبچی

 1. اگر شما در ارتباط با دوره‌ای به دانشجویان درس می‌دهید و می‌آموزید، شما «مدرس» هستید و شرایط و قوانین اضافه‌ای نیز شامل حال شما می‌شود، و شما بیان می‌کنید، تضمین می‌دهید، و تعهد می‌دهید که:
 2. شما تابع تایید مکتبچی هستید، که تنها بر اساس صلاحدید خودمان به شما می‌دهیم یا از شما می‌گیریم؛
 3. برای تبدیل به مدرس شدن، شما باید از پنل کاربری خود، درخواست فروشنده شدن را بدهید و اگر می‌خواهید برای فروش دوره‌تان  دستمزد دریافت کنید، باید شماره کارت بانکی خود (برای مدرسین داخل ایران) و آدرس PayPal خود (برای مدرسین خارج از کشور) را برای واریز وجوه در اختیار ما بگذارید؛
 4. برای تولید محتوای آموزشی شما تایید می کنید که محتوای تولید شده از جایی کپی نشده باشد. در صورتی که این امر اثبات شود، حق فروش آن محصول از مدرس گرفته شده و محصول از روی سایت حذف می گردد.
 5. شما معلومات و تخصص لازم و کافی برای تدریس دوره ی مربوطه را دارید. در صورتی که دانشچو یا خریداری به اشتباهات معقول در متن شما اشاره کند، پس از اطلاع از شما از مدرس دیگری در رشته ی شما نیز صحت ادعا بررسی شده و در صورت اثبات ادعا، هزینه ی فروش آن محصول از حساب شما به مشتری عودت داده شده و آن محتوای آموزشی از ویسایت حذف می گردد.
 6. هیچگونه محتوای نامناسب، آزارنده، توهین‌آمیز، نژادپرستانه، نفرت‌آمیز، تبعیض‌آمیز، هرزه، نادرست، گمراه‌کننده، جعلی، بدنام‌کننده، هجوآمیز و افتراآمیز منتشر نمی‌کنید؛
 7. شما از محصولات و محتوای وبسایت برای هیچ کسب‌وکاری غیر از فراهم آوردن آموزش، تدریس، و خدمات آموزش درسی به دانشجویان استفاده نمی‌کنید؛
 8. شما وارد هیچگونه فعالیتی نمی‌شوید که باعث شود مکتبچی وادار به کسب مجوز یا پرداخت هرگونه حق امتیاز به شخص ثالثی گردد، از جمله و برای مثال، پرداخت حق امتیاز استفاده از هر گونه اثر موسیقی یا صدای ضبط شده؛
 9. شما هیچ بخشی از محتوای مکتبچی را کپی نمی‌کنید، تغییر نمی‌دهید، یا بازنشر نمی‌کنید، به جز مواردی که به صورت خاص به مدرس اجازه داده شده است؛
 10. به هیچ شکلی مانع یا مزاحم کار دیگر مدرسان در جهت ارائهٔ خدمات یا دوره‌هایشان نمی‌شوید؛
 11. اطلاعات همکاری و حساب کاربری خود را نگهداری می‌کنید، و از دقت و صحت تمامی اطلاعات آنها اطمینان کسب می‌کنید.
 12. چنانچه کاربری به دنبال خدمات شما بود، (برای مثال در قسمت نظرات سوالی از شما پرسید،) در طی مدت ۷۲ ساعت به آن پاسخ می‌دهید و کیفیت خدمات خود را در سطحی متناسب با استانداردهای صنعت خود یا به‌طور کلی خدمات آموزشی، حفظ می‌کنید؛
 13. شما به عنوان «مدرس»، می‌پذیرید که دانشجویان حق پس گرفتن وجه‌شان را طبق شرایط بخش عودت وجه دارند. نه مدرس و نه مکتبچی هیچ دریافت، دستمزد، یا کمیسیونی بر روی هرگونه تراکنشی که برای آن عودت وجه تایید و اجرا می‌شود، ندارند. در شرایطی که پس از پرداخت سهم فروش به مدرس، دانشجویی درخواست عودت وجه خود برای یک دوره را نماید، مکتبچی این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که یکی از این دو کار را انجام دهد: (۱) مبلغ مورد نظر را از نوبت بعدی پرداخت به مدرس کسر کند (۲) یا در صورتی که پرداخت آتی در پیش نباشد یا آنکه مبلغ احتمالی‌اش کمتر از وجه مورد نظر باشد، بازگرداندن وجه مورد نظر که دانشجویان برایش درخواست عودت داده‌اند را از مدرس طلب کند.
 14. مکتبچی تمام یا بخشی از محتوایی که بر روی وبسایت در دسترس کاربران قرار داده شده را جز به صلاحدید خودش حذف نمی‌کند.
 15. در مکتبچی، هر مدرس بسته به روش های مختلف، ویدیو های آموزشی خود را برای ما می فرستند و به اسم و نفع خودشان در مکتبچی به فروش می رسانند. حالت های مختلفی برای آموزش در مکتبچی در نظر گرفته شده است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.
  • حالت ۱: ویدئو ضبط شده خود را در سایت و از طریق پنل کاربری خود آپلود کنید.
  • حالت ۲: ویدئو ضبط شده ی خود را روی دی وی دی به آدرس ما پست کنید.
  • حالت ۳: ویدئو  خود را در موسسه ضبط کنید.

ویدِئو شما پس از بررسی کیفی و آماده سازی برای فروش، برحسب قسمت پیشنهادی شما در سایت قرار می گیرد. برای حالت اول، ۷۰% حالت دوم، ۶۰% و حالت سوم، ۵۰% از مبلغ فروش طی درخواست شما به حسابتان واریز می شود. به منظور ارسال ویدیوهای آموزشی به قوانین مکتبچی در این خصوص توجه کنید.

 1. پیشنهاد می گردد یک ویدیوی آموزشی رایگان (هرچند کوتاه) به عنوان ویدیوی شاخص خود تهیه کنید تا میزان فروش خود را افزایش دهید.
 2. دانش پژوهان و خریداران محصولات، می توانند قیمت پیشنهادی خود را برای یک ویدیوی آموزشی ارائه کنند و در صورت تایید مدرس، محصول آموزشی خود را به آن قیمت تهیه کنند.
 3. برای ضبط ویدیو ها در موسسه بایستی از طریق آدرس ایمیل (Maktabchiha@gmail.com) در خواست خود را شامل نام کاربری در سایت، نام نرم افزار برای تدریس و سرفصل آموزش، مدت زمان تقریبی تدریس، تلفن تماس و اولویت های زمانی خود برایمان بفرستید تا پس از برنامه ریزی زمان بندی، امکان حضور شما و ضبط آموزش ها فراهم شود.
 4. دانش پژوهان و خریداران محصولات پس از خرید محصول می توانند بسته به میزان رضایت خود از آموزش کسب شده امتیاز داده و محصولاتی که امتیازهای پایین در دوره ای خاص کسب کنند از روی سایت حذف می شوند.
 5. بایستی حتما از یک مثال کاربردی عددی در آموزش ها استفاده شود. (ویدیوهایی که مثال کاربردی نداشته باشند تایید نخواهند شد!)
 6. لطفا تمامی موارد خواسته شده در سایت را به صورت کامل تکمیل و بارگذاری کنید.
 7. یک نسخه از نرم افزار مورد آموزش به خریداران تحویل داده می شود. لذا لازم است یک نسخه از نرم افزار یا لینک دانلود آن از وبسایت های دیگر برایمان ارسال نمایید.
 8. حداکثر مدت آموزش ویدیوها در حال حاضر ۲ ساعت است و در صورتی که مبحق بیش از این مقدار طول می کشد بایستی به صورت مدیریت شده در قالب چند بخش ارائه شود.
 9. مکتبچی ممکن است هر از چندگاهی تخفیف هایی را به صورت دوره ای اعمال کند و خرید شما ممکن است طبق این فروش های فوق العاده به فروش برسد.
 10. قسمتی از ویدئو شما جهت دمو به صورت بریده بریده روی سایت قرار خواهد گرفت. (شما می توانید خودتان دقیقه های مهم آن را به ما بگویید.)
 11. در صورتی که ویدیو شما مورد نظر مخاطبین قرار بگیرد به عنوان ویدیو برتر ماه از طرف مکتبچی ترجمه شده و در وبسایت های خارجی به نفع شما منتشر می گردد ( به زودی).
 12. ویدیوهایی که از نظر علمی ضعیف باشند، از روی وبسایت حذف می گردند.
 13. شما می توانید برای دوستان یا دانش آموزان خود کوپن هایی را تعریف کنید تا آنها با خرید از سایت و نظر دادن نسبت به ویدیو های آموزشی شما به عنوان برترین های ماه در صفحه ی اول سایت نمایش داده شوند.
 14. در بخشی از فرایند یادگیری و آموزش شما، ممکن است دسترسی به برخی فایل‌های منبع مثل کد منبع یا فایل‌های مدیا نیز در اختیار شما قرار داده شود، که همگی مجوزهای خود را دارند. از این رو شما حق بازنشر این اطلاعات را ندارید.
 15. شما می‌توانید از افکت‌ها، تکنیک‌ها و روش‌های بیان شده در محتوا و دانشی که کسب می‌کنید، برای مقاصد شخصی یا تجاری استفاده کنید. وقتی دانش‌تان را مستقل از دارایی‌هایی مثل فایل‌های منبع به کار می‌گیرید، مالک حقوق چیزی هستید که خلق می‌کنید.
 16. رزومه ی بارگذاری شده ی شما در صفحه ی مدرسین مکتبچی پس از تایید حسابتان نمایش داده می شود.
 17. چگونه ضبط کنیم؟ قوانین مکتبچی برای ضبط و تهیه ویدیو ها به این صورت است. برای ضبط ویدیوها از نرم افزار Camtasia recorder استفاده کنید. این نرم افزار را می توانید از پنل کاربری خود و از قسمت دانلود نرم افزار های مورد نیاز دانلود کنید. صفحه ی ویدیو را بر روی دسکتاپ خود تنظیم کنید و ویدیو خود را با فرمت mp4 ذخیره کنید و برایمان بفرستید. در صورتی که سوالی در ضبظ ویدیوها داشتید، از ما بپرسید.
 18. چگونه آپلود کنیم؟ برای آپلود ویدیوها از پنل کاربری خود می توانید ویدیو ها و نرم افزارهای مورد استفاده و داده های لازم برای مثال های مورد استفاده را به صورت zip شده بارگذاری کنید. نرم افزار فشرده سازی WinRAR را می توانید از پنل کاربری خود دانلود کنید.
 19. چگونه برای محصولات خود قیمت بگذاریم؟ قیمت محصولات آموزشی برحسب یکتا بودن آموزش ها در اینترنت و بسته به تسلط و کیفیت آموزش شما برای آن مبحث حداکثر ۲ ساعته توسط خودتان انجام می شود. پیشنهاد می گردد که قیمت شما به گونه ای باشد که دانش پژوهان تمایل به خرید داشته باشند. البته آنها می توانند قیمت پیشنهادی خود را برای محصول به مدرسین پیشنهاد کنند و در صورت پذیرش از طرف مدرسین، خرید انجام بگیرد.

۹٫ قوانین جامعهٔ مکتبچی

مکتبچی

 1. ما دوست داریم که شما در گفتگوهای مکتبچی شرکت کنید. ما یک جامعه هستیم! شما خیلی وقت‌ها این امکان را دارید که روی مطالب وبسایت ما نظر بدهید. شما مالک حقوق معنوی هر چیزی هستید که در محتوایتان آمده است، اما با قرار دادنش روی وبسایت ما به ما این اجازه (مجوز) را می‌دهید که از آن در وبسایتمان استفاده کنیم. این اجازه شامل اجازهٔ نشر محتوا (یا منتشر نکردن محتوا)، درج آن، ذخیرهٔ آن و یا حذف آن می‌شود. برای مثال، اگر یک نمونه کد در کامنت خود ذکر کنید، ما می‌توانیم آن را بازنشر یا استفاده کنیم.
 2. جامعهٔ ما از آدم‌های خوبی تشکیل شده که می‌دانند چه چیزی در فضای آنلاین پذیرفته است و چه چیزی نیست. ما پذیرای نقد سازنده هستیم و سعی در بهبود داریم، و در مدیریت نظرات سیاست سخت‌گیرانه‌ای نداریم.
 3. شما با استفاده از وبسایت ما می‌پذیرید که در این وبسایت از قوانین جامعهٔ ما و قوانین کشور پیروی کنید، و چیزهایی منتشر نکنید که:
  1. مخل استفاده یا برخورداری کاربران دیگر از وبسایت شود؛
  2. نادرست، گمراه‌کننده، فریب‌آمیز، غیرقانونی، مخرب، آزاردهنده، سوء‌استفاده، بدنام‌کننده، وقیحانه، رکیک، یا گستاخانه باشد؛
 • به حقوق اشخاص دیگر از جمله حریم خصوصی یا حقوق مالکیت معنوی تجاوز کند؛
 1. اطلاعات شخصی افراد دیگر، یا اطلاعات حساس و خاصی را افشا کند؛
 2. حاوی ویروس، جاسوس‌افزار، یا هرگونه بدافزار یا آسیب دیگر باشد؛
 3. حاوی درخواست‌های مالی و تجاری، یا به عبارتی «هرزنامه» باشد؛
 • خلاف قوانین جرایم رایانه‌ای، و یا خلاف قوانین و موازین جمهوری اسلامی ایران باشد.
 1. ما حق حذف هرگونه محتوای کاربر را به هر دلیلی که به صلاحدید خودمان تشخیص بدهیم، برای خودمان محفوظ نگه می‌داریم. ممکن است پیش از چنین کاری، اخطار یا دلایلی به کاربر ارائه کنیم، اما ملزم به چنین کاری نیستیم و این کار همیشه ممکن نخواهد بود. ما مسئولیتی در قبال هرگونه محتوایی که از سوی دیگران در وبسایت ما منتشر می‌شود نمی‌پذیریم، ولی تمام تلاش خودمان را برای سالم نگه‌داشتن محتوای وبسایت انجام می‌دهیم.

۱۰٫ حریم خصوصی

مکتبچی

 1. جمع‌آوری اطلاعات و استفاده از هرگونه اطلاعات شخصی دربارهٔ شما، تحت «سیاست حریم خصوصی» ما قرار دارد. ما تنها می‌توانیم اطلاعات شخصی که در رابطه با استفاده‌تان از وبسایت برای ما آشکار می‌کنید را برای مقاصد معینی استفاده کنیم که در سیاست حریم خصوصی ما توضیح داده شده است. پذیرش این سیاست، بخشی از توافقنامهٔ شرایط و قوانین استفاده از وبسایت مکتبچی می‌باشد.
 2. ما جزئیات اطلاعات شما را به شرکت‌های بازاریابی نمی‌فروشیم و جزئیات اطلاعات شما را در اختیار دیگران نمی‌گذاریم، مگر برای اجرای قانون، مقررات، یا به درخواست حکومتی.
 3. به یاد داشته باشید که هر اطلاعاتی که در وبسایت ما منتشر می‌کنید، اطلاعات عمومی خواهد بود و ممکن است توسط اشخاص دیگر جمع‌آوری و استفاده شود (ما کنترلی روی این مسئله نداریم).
 4. شما بدین وسیله برای بازتولید، توزیع، اجرای عمومی، ارائه، بازاریابی، و یا استفاده و بهره‌گیری از محتوای تسلیم شده به مکتبچی، در سایت یا در محصولاتش، به مکتبچی یک مجوز و حق غیر انحصاری می‌دهید، و همچنین این مجوز و حق غیر انحصاری را به مکتبچی می‌دهید که به‌طور مستقیم یا از طریق شخص ثالث، زیرمجوز آن محتوا را به مدرسان و کاربران برای این اهداف ارائه دهد. علی‌رغم این مسئله، شما این حق را دارید که تمام یا هر بخشی از محتوای تسلیم شده به مکتبچی را در هر زمانی از وبسایت حذف کنید. با حذف محتوای مذکور، شصت (۶۰) روز بعد از حذف، حقوق و مجوز ذکر شده برای کاربران جدید منقضی می‌شود، با این وجود، هر حقی که پیش از آن زمان به کاربران داده شده است مطابق شرایط و حقوقی که برای آن کاربران قائل شده‌ایم، حفظ می‌گردد.
 5. ما به حقوق مالکیت معنوی دیگران احترام می‌گذاریم، از جمله کسانی که آنقدر لطف داشته‌اند که اجازه داده‌اند از بخشی از دارایی‌ها و مطالبشان در وبسایت‌مان استفاده کنیم. اگر فکر می‌کنید چیزی در وبسایت ما وجود دارد که مالکیت معنوی شما یا حقوق دیگری از شما را نقض می‌کند، لطفا از طریق لینک گرازش تخلفات به ما بگویید.
 6. اگر ادعای شما به طور خاص دربارهٔ حقوق مؤلف است، لطفا اطلاعات زیر را به برای ما ارسال کنید:
  • آدرس، شماره تلفن، و آدرس ایمیل خودتان؛
  • شرحی از مطالب ارائه شده؛
  • شرح کار تحت قانون حقوق مؤلفین که به نظر شما حقوقش نقض شده است؛
  • اظهارات شما که تضمین می‌کنید اطلاعات ارائه شده برای ادعایتان صحیح و دقیق است، و شما یا مالک حقوق مؤلف مطلب مورد نظر هستید یا به نیابت از مالک واقعی حقوق مؤلف کار، اختیار عمل قانونی دارید؛

۱۱٫ فعالیت های ممنوعه:

مکتبچی

 1. آدرس ایمیل غیرواقعی ارائه بدهید، هویت دیگران را تقلید یا جعل کنید، یا ارتباط خود با دیگران را به شکل نادرستی نشان بدهید؛
 2. سعی کنید از طریق مکتبچی به سیستم‌های کامپیوتری یا مطالبی دسترسی غیرمجاز پیدا کنید، یا مهندسی معکوس انجام دهید؛
 3. از طریق مکتبچی یا در وبسایت مکتبچی دست به جمع‌آوری خودکار اطلاعت بزنید روش‌هایی مثل اسپایدرینگ (spidering)، خواندن صفحه نمایش (screen scraping)، دیتابیس اسکریپینگ (database scraping)، یا جمع‌آوری آدرس ایمیل‌ها، و روش‌های دیگر؛
 4. تلاش برای ایجاد وقفه یا تغییر در عملکرد مکتبچی به هر شکلی (مثلا از طریق ارسال انبوه پیام‌های ناخواسته یا (flooding) ایجاد بار روی سرورها، یا وارد کردن ویروس، بمب زمانی (time bomb)، اسب تروآ (Trojan horse)، کرم، کنسل‌بات (cancelbot) یا دیگر روش‌های مخرب کامپیوتری و هک کردن؛
 5. استفاده از مکتبچی یا هر بخشی از محتوای آن به شکلی که نقض قوانین نافذ باشد، حقوق مالکیت معنوی یا حقوق دیگری را از ما یا دیگران نقض کند، یا اینکه فریب‌کارانه، وقیحانه، گستاخانه، گمراه‌کننده، یا توهین‌آمیز باشد؛
 6. استفاده از اسکریپت برای دانلود انبوه محتوا؛
 7. تبلیغ، برندینگ، یا محتوای پروموشن (ترویجی) در وبسایت یا محتوای آن وارد کنید؛
 8. به غیر از مواردی که در این توافقنامه اجازه داده شده، دست به کپی، بازتوزیع، انتقال، یا تغییر یا سوء استفاده از محتوا، داده‌ها، یا کد وبسایت بزنید.
 9. بدون کسب اجازهٔ مکتوب قبلی از ما، سعی کنید از محتوا و خدمات ما برای تماس، ترغیب و وسوسه، و به‌کارگیری مدرسان یا کاربران بالقوه برای انجام کار یا استخدام، یا قرارداد تجاری و کاری نامربوط به ما استفاده کنید.
 10. به هر شیوه‌ای، از جمله ترغیب، فریب، وسوسه، سعی کنید از مدرسان یا کاربران دیگر اطلاعات شخصی کسب و استخراج کنید.

۱۲٫ مسئولیت‌ها و رفع مسئولیت‌ها

مکتبچی

 1. در محل زندگی شما ممکن است برخی قوانین حمایت از مصرف‌کننده وجود داشته باشد. چنانچه این قوانین در موضوعی صدق کنند و نافذ باشند، ما قصدی برای رد یا تغییر آنها نداریم. به اینگونه قوانین، قوانین مصرف‌کنندهٔ ردناپدیر می‌گوییم.
 2. به جز در مواردی که قوانین مصرف‌کنندهٔ ردناپذیر حکم کنند، در باقی موارد:
  • ما تنها متعهد به وعده‌های صریح و آشکاری هستیم که در این توافقنامه داده‌ایم. در قبال برداشت‌های ضمنی از توافقنامه هیچ تعهد و مسئولیتی نداریم؛
  • ما تلاش معقولی می‌کنیم که محتوا یا دسترسی شما به وبسایت بدون وقفه و مشکل باشد و باقی بماند، و اینکه ایرادها رفع شوند، و اینکه محتوای وبسایت عاری از ویروس و دیگر اجزاء مخرب باشد، ولی هیچکدام از این موارد را نمی‌توانیم تضمین کنیم و تضمینی نمی‌دهیم؛
  • ما تلاش معقولی می‌کنیم که دسترسی شما به وبسایت برقرار باشد، و وبسایت یا محتوای آن از نظر صحت، دقت، به‌هنگام بودن، کامل بودن، قابل اعتماد بودن، و موارد مشابه برای شما قابل تکیه و قابل اعتماد باشد، ولی هیچکدام از این موارد را نمی‌توانیم تضمین کنیم و (و مسئول نیستیم).
  • چنانچه هرگونه خسارت غیرمستقیم یا تصادفی یا ویژه، یا لطمهٔ غیرمستقیم یا تصادفی یا ویژه به درآمد یا سود شما رخ بدهد که ناشی از استفاده از و/یا دسترسی به وبسایت و محتوای آن، و یا ناتوانی در استفاده از وبسایت و/یا دسترسی به وبسایت باشد، مسئولیتی متوجه ما نخواهد بود؛
  • مسئولیت هرگونه عواقب و خسارت ناشی از برقراری تماس بین شما و هر مدرس یا کاربر دیگری، برعهدهٔ خود شما است.
  • تا آنجایی که قانون اجازه می‌دهد، مسئولیت ما در قبال هر نوع تخطی از ضمانت یا شرایط که قابل استثنا و رد نباشد، به انتخاب خودمان، محدود به جایگزینی و یا پرداخت هزینهٔ جایگزینی خواهد بود.